zpět

O co tady jde?
Předně moc díky za Boulder Boje v Boulder Baru. Chodíme s kámošema do BB pravidelně, a Boulder Boj je moc fajn na dvě věci: jednak si může člověk srovnat jak je na tom oproti ostatním lezcům a jednak si srovnat cesty podle obtížnosti a jednoduše tak hledat, která je další na řadě na podrcení. Původní systém v BB měl ale několik drobnejch mušek, na který jsme se pokusili vymyslet náplasti. Tady patří velká poklona Oliváčovi, protože některé nápady si vzal k srdci a od 1/2015 pozměnil oficiální bodování, takže hodně z původních nedostatků už je zalepeno. Za to díky! A teď ty původní důvody, aktualizované:

  1. Bodové základy podle barev - Ohodnocení boulderů barvami podle odhadu stavěčů je fajn pro orientaci, ale jenom hodně zhruba odráží jejich obtížnost, co se týče bodování. Vždycky jsou překryvy v obtížnosti mezi sousedními kategoriemi, občas (a tam už je to samozřejmě hodně individuální) dokonce i přes dvě kategorie. Za sebe třeba můžu říct, že hodně málo kdy vylezu všechny oranžový bouldery, ale přitom běžně přelezu pár zelených a občas dám i nějakej modrej. V bodovym ohodnocení je pak ale blbý, že za modrou je v základu 25x tolik co za oranžovou, i když jsou vlastně relativně třeba stejně těžký, měřeno počtem lidí, kteří cestu přelezli.
  2. Zaokrouhlování - na nižších obtížnostech se hodně projevuje to, že výsledné score se zakorouhlí na celé hodnoty. Za některé lehčí oranžové cesty je často míň než 0,5 bodu a pro lidi, kteří toho moc nevylezou, pak vznikaj situace, kdy vylézt dvě nebo tři cesty vlastně není vůbec bodový rozdíl. Půlka celý oranžový kategorie pak končí na stejnym místě v žebříčku.
  3. Sčítání bodů mezi koly - tím, že se vedle jednotlivých kol vede ještě roční žebříček vziká další problém. Jak se body za cesty dělí počtem přelezců, tak to znamená, že čím víc lidí přijde, tím je za cesty míň bodů. Takže v zimě, kdy chodí podstatně víc lidí, jsou vlastně všechny přelezy méněcenný proti letním přelezům.
  4. Srovnání obtížností cest - nejen že na to neni uzpůsobený bodování, ale ani na současnym webu nejde nijak moc srovnat cesty podle přelezů. Když tak člověk vymejšlí, kterou cestu jít drtit dál, tak je to občas na pěkný přemejšlení a dopočítávání...
  5. Účast a motivace - poslední muška Boulder Bojů je, že si ty přelezy vlastně moc lidí nepíše, obzvlášť těch lehčích. Hodně lidí jsem tam slyšel říkat věci jako "ale proč bych si to psal, závodit nepotřebuju, na ty machry nemam"
Tahle stránka je pokus s tim něco dělat, aby to nebylo jenom samý stěžování. Snažím se tu z veřejných dat Boulder Bojů dopočítat objektivní srovnání jednotlivých cest, který snad pomůže všem. Krom toho pak ještě nějakej jakejs takejs žebříček, kterej přehledně ukáže úspěchy lezců, více ale o tom, co to vlastně počítá, jak a proč:
  1. Obtížnost boulderů - Nejčitelnější a nejobjektivnější měřítko obtížnosti boudru je podle mě % (procento) lidí, kteří ho vylezou. V ideálním světe, kdy by si všichni psali všechno, by tak stačilo pro každej boulder spočítat počet přelezů /(děleno) počet lezců v kole. V našem normálním světě se ale musí korigovat ještě to, že kdo leze červený, často si nezapisuje oranžový a nejspíš ani zelený. To řeším tak, že jakmile si někdo zapíše 3 modrý bouldery, všem oranžovejm cestám se započítá do obtížnosti, jako by je vylezl taky, protože se to dá předpokládat. Výjimkou je, že pokud někdo má 7 a více zapsaných oranžových přelezů, tak o ty oranžové asi snaží, a k uznání nedochází. (nějaký malý zkreslení je holt asi nevyhnutelný). Stejně tak jakmile někdo přeleze 3 červený, počítá se, že vyleze oranžový i zelený. Tímhle způsobem se získá hodnocení obtížnosti boulderů porovnatelný i mezi barvama, což je zajímavá informace pro řazení cest, hezky ukázaná v první tabulce. Cesty jsou tu řazený od nejlehčí po nějtěžší a u každé cesty je ve sloupci "přelezů" hezky ukázáno, kolik přelezů se počítá a v závorce u toho kolik jich je opravdu zapsaných plus kolik jich je uznaných za vylezení vyšších barev. Lezenost je ono % lidí, kteří cestu lezou. Navíc je takhle hezky možný srovnávat i obtížnost boulderů mezi jednotlivými koly a je tak vidět, jestli se postupně nějak výrazně nemění obtížnost boulderů jednotlivých barev. Důležitý je, že to je jenom hodnocení boulderů, ne lezců.
  2. Body pro lezce - body za přelez boulderu se pak počítaj jednoduše jako 1 / %lidí, kteří ho vylezou podle prvního bodu. Super na tom je, že to řeší hned všechny první tři mušky, protože to objektivně hodnotí bouldery v kole (muška 1) i mezi koly (muška 3), a zároveň to řeší problém se zaokrouhlováním, protože nejmenší bodová hodnota za boulder by byl 1 bod, když ho vylezou všichni (1 / 100%) (a navíc radši ani nezaokrouhluju). Co je důležitý, že ta korekce z prvního bodu by měla fungovat tak, že když nědo vyleze tři červený, tak tím zároveň zhorší hodnocení zelenejch a oranžovejch, ale body za ně se mu započítaj jenom když si je zároveň i napíše. Počítání jenom 10-ti nejlepších přelezů je fajn, tak jak je, takže to ukazuje druhá tabulka. U každého lezce jsou cesty seřazeny od nejtěžší, vidět jsou všechny a vizuálně je odděleno nejlepších 10, které se teda počítají do hodnocení. Dobrý je, že tyhle body jsou porovnatelný mezi koly, takže když se vám daří časem sbírat víc a víc bodů, znamená to, že se opravdu zlepšujete oproti průměru lezců v BB :)
  3. Proč psát body? - Nejde tady jenom o závod! Zapisováním svých přelezů pomůžete objektivně ohodnotit obtížnosti jednotlivých cest, což může pomoct ostatním. Taky pomůžete nastavit správně onu latku průměrného lezce, proti níž se pak můžete poměřovat nejen vy, ale i ostatní. Můžete si v téhle tabulce najít vývoj svých výkonů v čase a sledovat, jak se zlepšujete. Takže pomožte ostatním se zorientovat ve změti cest a lezců a pište svoje přelezy. Dík!
Všechno jsou to samozřejmě blbinky, který asi nikomu radost z lezení nijak podstatně neovliví, ale zase když už v BB tenhle šikovnej systém hodnocení obtížnosti boulderů zavedli, tak proč ho nevypilovat na maximum a plně nevyužít jeho potenciál..
Díky BB za bouldery a lezecí úspěchy všem!
Jo a jen ještě abyste se nedivili, data nejsou úplně online, ať nezatěžujem BB servery. Aktualizujou se pravidelně, při závodech by to mělo být relativně často, ale ne úplně pořád.